Gra kolorów, czyli jaką tkaninę rolety wybrać

Podejmując decyzję co do tkaniny, która zostanie użyta w naszych roletach, musimy zdawać sobie, że od naszego wyboru zależeć będzie ilość światła wpadająca do pomieszczenia, a co za tym idzie panujący w nim klimat.

 
Generalna zasada to: dobór tkanin jaśniejszych niż kolor ścian w pomieszczeniu, gdy mamy do czynienia z pełnymi, nasyconymi kolorami – tworzymy wtedy przeciwwagę, jasny akcent, rozjaśniający pokój; natomiast całkiem jasne kolory lub nienasycone, pastelowe barwy wymagają raczej odwrotnego działania – ciemniejsza tkanina rolety doda pomieszczeniu dynamiki. Nie wybierajmy identycznej barwy dla ścian oraz rolet, jeśli już koniecznie musi to być ten sam kolor, zróżnicujmy go co najmniej o ton lub dwa, aby pomieszczenie nie wydawało się płaskie, monotematyczne. Dobierajmy kolory tak, aby współgrały z pozostałymi elementami wnętrza: meblami, lampą, ozdobnym wazonem, reprodukcją obrazu – kierujmy się konsekwencją barwną oraz dążmy do wizualnej harmonii.
 
Istotną kwestią, którą warto rozważyć dobierając kolor tkaniny jest orientacja naszego pomieszczenia względem stron świata; słowem to, jakie światło wpada do naszego pokoju i o jakiej porze dnia. Pomieszczenia z oknami na południe i zachód są doświetlane ciepłym, pomarańczowym światłem i można je przesłaniać neutralnymi kolorami tkanin. Pomieszczenia z oknami zorientowanymi na wschód i północ, gdzie wpada niewiele światła o chłodniejszej temperaturze, potrzebują intensywniejszych kolorów tkanin, takich, które poddane działaniu światła wizualnie je ocieplą.
 
Kolejny wybór, przed jakim stajemy to kwestia doboru rodzaju materiału. Jeśli wybierzemy materiał o rzadkim splocie włókien, przy opuszczonych roletach nadal będziemy korzystać ze stosunkowo dużej ilości światła przenikającego przez tkaninę rolety do pomieszczenia. Gęsty splot włókien lub w skrajnym przypadku zastosowanie tkanin podgumowanych spowoduje ograniczenie przepuszczanego przez rolety światła aż do kompletnego jego zablokowania. Należy jednak pamiętać o pewnym mankamencie tkanin podgumowanych – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami w obszarze okna, powietrze między taką tkaniną a szybą okna będzie się mocno nagrzewać, czego skutkiem może być wybrzuszanie się materiału rolety i jego wypychanie z prowadnic. Jeśli więc szukamy rolety na okna mocno nasłonecznione, tkanina podgumowana nie wydaje się najlepszym pomysłem.
Na koniec słowo na temat wzorów geometrycznych na tkaninach. Te zorientowane pionowo, optycznie wyciągną przestrzeń okna w górę, wzory poziome – odwrotnie, wizualnie je poszerzą. Możemy je stosować, ale z umiarem – jeśli ściany w pomieszczeniu są gładkie, jest to dobry pomysł na wprowadzenie elementu ożywiającego, podnoszącego dynamikę wnętrza. Jeśli natomiast pokryte są one wzorzystą tapetą – odpuśćmy sobie ideę wzorów na rzecz materiałów gładkich.